Ha több nyuszit szeretnénk
Ivartalanított bak Ivartalan nőstény
Ki kivel? | |||||
Szinte mindig jól kijönnek Van, hogy sikerül, van hogy nem Szinte mindig kudarcba fullad
Minden egyed ivartalantásával növelhető az összeszoktatás sikeressége is, így ez nagyon ajánlott!
Ivaros bakot se másik bakkal, se ivartalanított nősténnyel nem szabad összeengedni!
Több infó az összeszoktatásról: Klikk ide
Miért ne akarj otthon magadnak kicsiket?
Én senkinek nem javaslom az otthoni, szakszerűtlen nyúlszaporítást, sok kockázata van. A internet tele van téves információkkal. Az otthoni szaporítás nem egyenlő tenyésztéssel. A tenyésztés pár év tanulással kezdődik, a szaporításhoz elég elolvasni összeengedni két nyulat. Ha mindenáron ragaszkodunk a tenyésztéshez, eltökélten szeretnénk megtanulni a szakmát akkor válasszunk képzést ahol kitanulhatjuk a szakmát. A törpenyúl hobbi állat, így csak vállalkozóként adhatsz el nyuszit, akár egy macska vagy kutyatenyészet. Ezután mindenképp keressünk egy tenyésztőt aki segít, valamint csatlakozzunk a megfelelő klubokhoz és szerezzünk be tenyésztésre alkalmas tenyészpárt, papírokat és vállalkozási engedélyeket. (A kiskedvencként tartott nyuszik nagy része alkalmatlan tenyésztésre, így ne a már meglévő nyuszidra alapozz!)
Fontos tudni, hogy az álvemhesség, rák ezzel nem előzhető meg vagy kezelhető! Az ellés után pár órával a anya újból ivarzik. Téves információ, hogy minden állatnak legalább egyszer ellenie kell, az ellésnek tudományosan bizonyított, hogy semmilyen pozitív hatása nincsen ezekre. Az ivartalanítás minimális kockázata, épp ekkora (vagy még kisebb) mint egy ellésnek. Valamint a vemhesség alatt a nőstény területvédővé, agresszívvá válhat és teljesen elveszítheti szobatisztaságát.
Nem is beszélve arrol, hogy rengeteg kockázata van az otthoni amatőr szaporításnak: előfordul, hogy nem szoptat az anya, van hogy nem épít fészket és szétszóródnak a kicsik, van hogy nem tépi meg a szőrét, így kihűlnek a kicsik. Az is lehet, hogy megeszi a kicsiket. Lehet kell tápszer, császármetszés vagy oxytoce, mert első fialásnál nem elég erősek a fájások vagy beszorulnak a szülőcsatornába a picik. Ha túlhordja őket 4-5 nappal akkor vagy az anya vagy a kicsik pusztulnak el, így akkor is mesterségesen kell beindítani a fialást stb... stb.. De persze az is lehet minden rendben megy. Ha fel is neveli őket szépen az anya utána meg pár ezer Ft-ért vagy ajándékba adjuk a kicsiket egy olyannak akinek nem is tudunk profi tájékoztatást adni és igazából a kisnyusziról semmit (fogak, genetika, felmenők, egészség) nem tudunk azon kívül hogy cuki?! Átgondolandó! Legyünk felelősségteljesek!
Hogyan állapítsuk meg a nemet?
Nőstény nyúl
Nyomás hatására "V" alak, egy hasíték látható, mely lefelé halad a végbélnyílás felé.
Tehát inkább egy csík, mintsem kerek alakú a nyílás.
Sztereotípiák
Felhívom a figyelmet arra, hogy ezek tényleg csak általános dolgok és előítéletek, mindenre tudok példát és ellenpéldát is mondani mindkét nemnél. Nagyon befolyásolható a nyuszi viselkedése az alábbiakkal: sok együtt töltött idő, sok foglalkozás és türelem! Az ivartalanítás pedig megszűntet minden ivaros viselkedést és problémát, tehát teljesen mindegy nőstény vagy bak nyuszit viszünk haza ha azt úgyis ivartalanítjuk. Mivel ilyen gondjaink nem lesznek ivartalanított nyuszival.
Bak: Jelölhet ivarérés után. Viszont általában jobb fejek, ragaszkodóbbak és sűrűn követik a gazdit, ivartalanításuk kisebb kockázattal jár mint a nőstényeké.
Nőstény: Ivarérés után területvédő lehet, ivartalanítás nélkül előfordulhat álvemhesség, viszont nem (vagy jóval ritkábban) jelöl.
Tehát általában a fiúk a kezesebbek, de a legeslegkezesebb nálunk pont egy nőstény nyuszink... ellenpéldaként. Azaz tényleg nagyon sok múlik azon mennyit foglalkozik vele az ember. Mindent összevetve az összes negatívum kiküszöbölhető ivartalanítással.
Ivartalanításról: Klikk ide