Így ajánlott almozni
1. Az első 1-2 órát töltse a nyuszi csendben, nyugalomban otthon. A nyuszit nem szabad kiengedni a ketrecből rögtön ahogy hazavisszük! Első pár nap szokja meg a helyét. Óvatosan nyúljunk csak be és simogassuk, szoktassuk a hangunkhoz és az érintéshez. Sokat etessük a kezünkből. Kiemelni kiemelhetjük, ölbe vehetjük, de amíg ketrecen belül nem megy a szobatisztaság addig ne engedjük el a lakásba. Tehát sokszor 5-15 percre vegyük ki, de a lakásba csak akkor engedjük szabadon ha már megy a szobatisztaság (ez lehet pár nap, de az is lehet 2 hét).
2. Használjunk alomtálcát benne sok alommal, a ketrec többi részébe ne tegyünk almot (szénát, forgácsot se) csak a tálcába!
3. Ha az alomtálca mellé végzi a dolgát, azt azonnal takarítsuk fel szódabikarbónás vagy ecetes vízzel és dobjuk bele az alomba. Tehát lényeg a szagminta! Ahol érzi a szagát, oda fog legközelebb is üríteni nagy valószínűséggel. Eleinte elég kb. 3 naponta cserélni csak az almot, hogy meglegyen a szag, később ezt csökkenthetjük 1-2 napra.
4. Lehetőleg az alomtálca mellett legyen a szénatartó, furcsa nyusziszokás a szénaevés közbeni kakilás :)
5. Ez idő alatt kiemelhetjük naponta többször 10-15 percre amikor a kezünkben van, kezdjük el hozzászoktatni az emelésekhez. Tudni illik, a nyuszik természetüknél fogva nem szeretik, ha felemelik őket, így ezt hozzászoktatást igényel! Innentől kezdve naponta sokat vedd fel és próbáld elnyerni a bizalmát, hogy ne féljen. Jutalomfalattal próbáld etetni közben, tedd a hasadra, sétálj vele le-fel. Türelem és gyakorlás.
6. Amint a ketrecen belül szobatiszta kiengedhetjük. Fontos, hogy innentől mindig maga jöjjön ki, ne pedig mi emeljük ki! Így tudja csak majd, hogy hova kell visszamenni. Az első pár hétben maximum 1-2 négyzetméternyi területre engedjük csak ki. Ha itt is szobatiszta akkor fokozatosan növeljük a területet. Később már egy egész szobába kiengedhetjük és így tovább-tovább növelve. Ha visszamegy üríteni dicsérjük és jutalmazzuk, ha hibázik ne bántsuk/szidjuk csak alaposan takarítsunk fel.
A vizelet általában pár nap alatt az alomban landol, a bogyók akár 3-4 hét szoktatást is igénybe vehetnek. Valamint 3-5 hónapos kortól kezdetét veszi a tinikor, ilyenkor a nyuszi jelölhet, a szobatisztaság ez idő alatt felborulhat, ivartalanítás után viszont teljesen szobatisztává válnak.
Alomként a pellet alom a legsikeresebb a szobatisztaság tekintetében: szagtalanít, nem ragad a szőrbe, nem hordja szét a nyuszi, extra nedvszívó képességű, könnyen takarítható és 100%-ban természetes.
Ha nem megy a szobatisztaság, akkor minden zavaró tényezőt iktass ki.
Mik lehetnek a gondok: