Gyakori kérdés: „Hogy és mivel takarítsam a ketrecet?”
A válasz: meleg vízzel hetente 1-2 alkalommal. Az alomtálcába pedig 1-2 naponta cseréld tisztára az almot.
Nincs olyan tisztítószer ami jobb mint a forró víz. Ez minden baktérium és vírus ellen hatásos és utána semmilyen mellékhatása nincsen!
Ha annyira nem koszos a helye, akkor elég kiszedni a koszos almot. Viszont bármennyire is csak az alomba ürít vagy alaposan ki tudjuk szedni a koszt, akkor is 1-2 hetente forró vízzel és kefével, ronggyal takarítsuk át a helyét. A vízbe tehetünk ecetet vagy szódabikarbónát is, ezek fertőtlenítő hatásúak (mellékhatás nélkül). Viszont az alomtálcát csak meleg vízzel takarítsuk, mert kimossuk belőle a nyuszi szagmintáit és idegennek fogja tekinteni, főleg ha még a szobatisztaság gyakorlásánál tartunk. Ha a nyuszi beteg fertőtlenítsük heti 2x a ketrecet alaposan, ekkor persze az alomtálcát is! Erre vannak speciális tisztítószerek, mint például az eszközfertőtlenítő.
Fontos, hogy az almot és a nyuszit is csak akkor tehetjük be, ha teljesen száraz a ketrec.
A nyuszi golyós itatója idővel belülről is koszos lesz, főleg az alga a jellemző, mivel áll benne a víz. Ehhez vegyünk vékony üvegmosó kefét vagy egy rugalmas fejű fogkefével mossuk át.
A nyuszi tisztán tartása és a fürdetés
A nyuszi mindig tiszta! Sokat mosdanak és tisztálkodnak, így ez nem nehéz feladat. Viszont vannak esetek mikor plusz tisztításra van szükség: hasmenés, sár, láz. Tehát megszabad fürdetni a nyuszkót, de csak ha ez életmentő (pl. forró a láztól vagy hőgutát kapott). Így ha nem életmenéts a cél, akkor tilos! Szőrbe ragadt ürülék esetén elég egy popsimosás vagy talpmosás. Kerüljük a stresszhelyzetet, esetleg csak egy nedves szivaccsal töröljük át.
A fürdetés után alaposan töröljük át a testét és csak akkor vigyük szabad levegőre ha teljesen megszáradt. Általában nem túl jól viselik ezt a procedúrát, ezért mindenképp kerüljük.
A nyuszi szőre, főleg ha sörényes vagy hosszú szőrű (kasmír) összegubancolódhat, amiből egyre nagyobb csomók lesznek. Ezért a nyuszikat a szőr hosszától függően naponta-hetente fésülni kell. A csomókat tépni tilos, mert könnyen szakad a bőr vele, így mindig óvatosan vágjuk ki inkább ezeket. Érdemes lehet beszerezni egy furminátort ami megkönnyíti és lerövidíti a vedlést és egy puha kefét a mindennapi fésüléshez.
Fontos tudni, hogy a nyusziknak a nemi szervek mellett váladékot termelő mirigyeik (anal glands) vannak egy kis mélyedésben, ami tisztán tartára a mi feladatunk. Nedves ruhával/vattával törölgesd át havonta ezt a részt, mert különben a felrakódott váladék gyulladást és bűzt képezhet.
Ha nem életmentés a cél, akkor a nyulakat tilos fürdetni!
A mirigyek (anal glands)